Tapeedi valimine
Värvid ja mustrid
Kui materjali suhtes on põhimõtteline otsus langetatud, tuleb valida värvid ja mustrid. Otsust kergendab (mõnel puhul mõistagi ka raskendab) tapeetide juurde pakutav iluääriste ehk poortide valik. Kindlam on poort ja tapeet valida juba tootja pakutud kombinatsioonis. Kvaliteetmaterjalide seast võib leida terveid kollektsioone, kus omavahel sobitatud tapeetidele-poortidele sekundeerivad ka erinevad sisustuskangad.
Poordi võib paigutada tapeedi ülaserva, kuid see võib ühendada ka seina keskel kahte erineva mustriga seinakatet. Poorti võib paigaldada seina keskele nii, et alla jääb sobivas mustris või värvis tapeet, üles aga värvitud sein. Lõpuks on võimalik poorti liimida ka ainult värvitud seinale.
Kui palju?
Tapeete müüakse nii ehitusmaterjalide kauplustes, kui ka sisustussalongidest. Viimastes pakutakse tavaliselt eksklusiivsemaid, kvaliteetsemaid ja kallimaid seinakattematerjale. Sisustussalongi kliendil tuleb sageli arvestada tellimuse ja selle täitmiseks vajaliku ooteajaga.
Sobiva tapeedikoguse saab välja arvutada juba kodus. Enimlevinud tapeedirull on pool meetrit lai ja veidi üle kümne meetrit pikk. Tubade standardkõrguseks on 2,5 meetrit, mis tähendab, et ühest rullist piisab kahe meetri pikkuse seinalõigu katmiseks. Tapeedi koguse leidmisel ei võeta aga aluseks seina üldpinda, vaid arvutatakse välja vajaminev paanide hulk.
Alati on tark, eriti ettetellitava tapeedi puhul, osta materjali rullijagu vajaminevast rohkem. Kõik tapeedifirmad annavad oma tootega kaasa õpetuse, kuidas tapeeti kvaliteetselt seina panna.
Tapeedi ostmisel pea silmas:
- väikesed ruumid paistavad suurematena, kui seinad ja laed on heledates toonides. Suured ruumid muutuvad hubasemaks tumedate tapeetide abil.
- erinevate mustrite või värvidega on võimalik korrigeerida ruumide proportsioone, paigaldades näiteks otsaseintele teist värvi tapeedi või kasutades ruumi kõrguse reguleerimiseks poorte. Püsttriip teeb toa kõrgemaks.
- varjulistes tubades kasuta erksamaid päikeselisi toone või sooja varjundiga pooltoone. Päikesepaistelistes tubades muutuvad erksavärvilised tapeedid veel intensiivsemaks, seega peaks neisse tubadesse valima heledamad ja jahedamad toonid.
- hele mööbel pääseb paremini esile tumeda tapeedi taustal ja vastupidi.
- suur muster tapeedil pääseb siiski mõjule vaid suurtel lagedatel seintel, väikeses ruumis võiks piirduda väiksemustrilise või ühevärvilise tapeediga.
- kui elutoa seintel on palju pilte, sobib seinale kas struktuur- või tekstiiltapeet. Kui aga on tegemist ühe suure pildiga, sobib ka mustriga tapeet, kuid tuleb silmas pidada, et muster ei hakkaks domineerima pildil kujutatu üle.
- ka toa lage võib tapetseerida.
- kauplusesse võiks kaasa võtta ruumis esinevate mööbliesemete või vaipade värvinäidised, et võrrelda tapeedi ja muude sisustuselementide sobivust
- tapeedinäidiseid tuleks kindlasti vaadata loomuliku valguse käes: kui vähegi võimalik, võiks kataloogi või tapeedi näidist koju kaasa paluda, sest kaupluse ja koduse toa valgus võivad üksteisest kardinaalselt erineda
- kataloogist tapeedinäidise vaatamisel tuleks kataloog tõsta püstiasendisse, eriti läikivate tapeetide puhul, kuna valgus võib tapeedi pinnal väga erinevalt mängida ning lõpptulemus jääda ettekujutatust sootuks erinev.
- kallimate disaintapeetidega ei pea katma tervet seina, vaid neid võib kasutada ka huvitava aktsendina näiteks värvitud seintega ruumides.
Kasulikud näpunäited
Tapeeti ostes on oluline jälgida märke või arve, mis iseloomustavad:
- tapeedi veekindlust ehk pestavust ehk tugevust;
- tapeedi valguskindlust (mõõdetakse 8 punkti süsteemis);
- tapeedi mustrit (NB! Mustri haakumisel tuleb tapeeti ka vastavalt lõigata.);
- tapeedipartii numbrit või valmistamise kuupäeva;
- vihjeid liimisordile, mis sobib sellele tapeedile.
Ilmselt saab selle dekoreerimisega hakkama iga ostja, aga kindluse mõttes on soovitatav ka müüjaga nõu pidada.
Vaata ka “Tapeedirullidel olevad sümbolid” lehte!
Vali õige liim
Väga tähtsaks peavad müüjad-tapeedispetsialistid liimi valikut. Osale tapeetidele on märgitud tärnid või kolmnurgakesed, mille järgi tuleb valida tapeedile sama arvu tärnide/kolmnurkadega liim.
Liimi imbumisaeg sõltub tapeedi paksusest. Näiteks õhukese tapeedi puhul näeme juba 3-5 minuti pärast, kui palju ta venib, paksu tapeedi puhul tuleb oodata 10-20 minutit. Rasked paber- ja reljeeftapeedid, aga ka vinüül-, siid- ja tekstiiltapeedid nõuavad tugevamat liimi kui kerged pabertapeedid. Õigesti valitud liim tagab paigaldatud tapeedi oma kohale jäämise.
- Tapetseeritav pind peab olema hästi siledaks lihvitud, hoiduda tuleks õlisegustest pahtlitest;
- et pahteldatud ja värvitud pinna imavus on erinev, on soovitatav pahteldatud kohad enne tapeetimist värvida või liimiga üle käia;
- tapeedi alla võib kleepida makulatuuri. Hoiduda tuleks klantspiltidega ajalehtedest, mis ei ima vett;
- makulatuuri kleepimise liim peab olema tapeediliimist tugevam. Kui juhtub vastupidi, võib tapeet makulatuuri seinast lahti kangutada;
- radiaatorite ja ahjude lähedale ei ole vaja tapeeti panna, sest temperatuuri kõikumine võtab tapeedi seinalt lahti;
- tapeediliimi muudab tugevamaks väike annus PVA liimi;
- on liime, mida tuleb vastavalt tapeedile segada kas suurema või väiksema hulga veega. Näiteks pressitud mustriga tapeedi puhul kasutatakse väiksema veesisaldusega liimi;
- tapeedipaanid on soovitatav üksteise suhtes asetada veidi nihutatult lauale (nii, et kõige pealmine paan on laua servaga kohakuti). Nii saab vältida liimi sattumist lauale, mis omakorda võib tapeeti kahjustada;
- liimil tuleb lasta umbes viis minutit imbuda;
- enne seina panemist on soovitatav tapeet korraks mõlemast otsast kokku murda, et liim jaotuks ühtlaselt;
- paanide ülespanemist on soovitatav alustada akna juurest, sest nii välditakse jätkukohtadele varjude tekkimist;
- kui toas on mitu akent, võiks alustada lõunapoolsest aknast, kust paistab sisse kõige tugevam valgus;
- kõige raskem on tapeetida toanurki. Neid võib eelnevalt paberiga tugevdada;
- nurka ei soovitata jätta paani keskkohta. Paani serv mingu üle nurga vaid 2-3 cm;
- välisnurga puhul tuleb ülekäiguks arvestada umbes 5 mm. Et paan kaarduks veatult, tuleb ülemine ja alumine serv tasaseks lõigata enne tapeedi kuivamist;
- kortsud tekivad tapeedi sisse tavaliselt sellepärast, et liimi pannakse liiga paksult või oli vana tapeet uue all kortsus;
- üle kolme kihi tapeeti üksteise peale ei panda, vaid võetakse vana tapeet seinast maha;
- pressitud mustriga tapeedile uue tapeedi peale panemine ei anna head tulemust.
Tapeediga loodavad efektid
Värvi kasutamine Värvidega on võimalik ruumi suuremaks või väiksemaks muuta. Heledad värvid muudavad ruumi suuremaks, tumedad väiksemaks. Värv ja atmosfäär on lahutamatud. Alati arvesta ruumi paistva loodusliku valgusega – lõunapoolsesse ruumi paistab soojem valgus kui põhjapoolsesse. Põhjapoolsemad ruumid on harilikult hämaramad ning seal võiks kasutada heledamaid ja soojemaid värve.